Rehber

BNB Token Nedir?

0
BNB
BNB

BNB veya Binance Coin, Binance borsasının temel kripto para birimi veya dijital para birimidir. Binance platformu, kripto tüccarlarının ve yatırımcılarının BNB kullanarak ücret ödemelerine ve ticaret yapmalarına olanak tanır. Başlangıçta bu para, Ethereum blok zincirinde ERC-20 standardında çalışırdı, ancak şimdi Binance platformunun yerel parası olarak biliniyor. Nisan 2021’de yayınlanan son istatistiklere göre, platform her saniye 1,4 milyondan fazla işlemden sorumlu. Üstelik Nisan ayının başından Mayıs 2021’in ortasına kadar BNB etkileyici bir performans göstererek değerini ikiye katladı.

Bununla birlikte, neyin bu kadar özel olduğunu bulmak için BNB’yi (Binance Coin) ayrıntılı olarak tartışmaya değer. En son haberler, nereden satın alacağınız, piyasa değeri, fiyat geçmişi ve sistem prosedürü dahil olmak üzere bilmeniz gereken her şey burada.

BNB Kurucusu Kimdir?

Binance Coin, Changpeng Zhao tarafından Temmuz 2017’de oluşturuldu ve BNB’nin gelişimi, aşağıdaki üç piyasa döngüsüne bölünebilir.

Birinci Piyasa Döngüsü

17 Kasım 2017’de BNB, o zamanlar 0,50 ABD doları olan çok düşük bir fiyatla başladı. Ancak 67 gün içinde BNB, 25 ABD dolarının üzerinde bir değere ulaştı.

İkinci Piyasa Döngüsü

BNB, 22 Haziran 2019’da 39,59 ABD doları olan tüm zamanların en yüksek değerine ulaştı. Söz konusu tarihten itibaren son 197 gün içinde, madeni para şaşırtıcı bir şekilde yüzde 861 arttı.

Üçüncü Piyasa Döngüsü

BNB’nin üçüncü piyasa döngüsü şu anda ve şu anda 53 milyar ABD dolarından fazla piyasa değeri ile yaklaşık 350 ABD doları değerinde.

BNB Token Profili

Binance Coin ile ilgili tüm önemli rakamları açıklayan token profili aşağıdadır.

BNB Artıları ve Eksileri

BNB’nin yatırımcılara sağladığı faydaların yanında bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bu kripto para birimine yatırım yapmakla ilgileniyorsanız, aşağıdaki artıları ve eksileri dikkatlice okuyun.

 • Harika Bir Yardımcı Token: Kripto dünyasının mevcut manzarası ve Binance’in ilerlemesi nedeniyle BNB, mükemmel bir yardımcı program simgesi olarak kabul edilir. Binance borsasında işlem yapmasının yanı sıra, bu coine yatırım yaparak kar elde edebilirsiniz. Ayrıca, hediye kartları, kripto kredi kartı faturaları, eğlence, seyahat ve daha fazlası gibi çevrimiçi alışverişler de yapabilirsiniz.
 • Benzersiz Burndown Politikası: İstikrar ve sürekli büyümeyi sürdürmek için bir BNB’nin yakılması bu kripto para biriminin kritik bir özelliğidir. Binance, toplam arzı azaltan BNB’yi yakmak için (bu makalenin ilerleyen bölümlerinde tartışacağımız) benzersiz bir politika kullanır.
 • İndirim Kuponu: Binance Coin’in en önemli avantajlarından biri, kullanıcıların alınan ücret üzerinden indirim almasıdır. Ayrıca topluluğu büyütmek için harika çalışıyor.
 • Düşük Ücretler ve Hızlı İşlemler: Ücretin herkes için sadece yüzde 0,1 olduğu Binance üzerindeki BNB işlemleri anında tamamlanır.

Eksileri

 • Potansiyel Olarak Etkileyen Düzenleme: Birçok kripto eleştirmeni ve uzmanı, Çin’deki düzenleyici kurumların uzun vadede BNB tokenini etkileyebileceğini öne sürüyor. Ayrıca Binance, ABD’deki kullanıcılar için özel bir değişim başlattı ve bu platformla olan ilişki de ABD kullanıcılarını etkileyebilecek bir komplikasyon.
 • Binance Exchange’e Bağlı: BNB’nin en büyük dezavantajlarından biri, ilerlemesinin Binance borsasının itibarıyla doğrudan bağlantılı olmasıdır. Bu, bu kripto para biriminin kendi başına ilerlemesinin çok zor olduğu ve borsa üzerindeki herhangi bir etkinin doğrudan BNB itibarını etkilediği anlamına gelir.
 • İstikrar Garanti Edilmez: BNB’nin gelecekte nasıl bir performans göstereceğini ve mevcut performansını sürdürüp sürdüremeyeceğini kimse kesin olarak söyleyemez. Bunun nedeni, kemerinin altında sadece 4 yıllık bir deneyime sahip olmasıdır.

Binance Coin (BNB) Nasıl Çalışır?

Temel olarak, BNB birkaç işlev grubuyla birlikte gelir. Belirtildiği gibi, Binance borsasının yerel kripto para birimidir ve aynı zamanda bir değişim belirteci olarak da çalışır. Bu kripto para biriminin birden fazla kullanım durumu vardır ve Binance Coin’lerini nasıl kullanmak istediklerine karar vermek kullanıcılara kalmıştır. Örneğin, BNB madeni paraları çevrimiçi ve mağaza içi satın alımlar yapmak için kullanılabilir. İnsanlar ayrıca seyahat masraflarını karşılamak, akıllı sözleşmeler oluşturmak, borç vermek ve daha fazlası için BNB’yi kullanıyor. Şaşırtıcı bir şekilde, bu tür kullanım durumları için milyonlarca BNB madeni parası kullanılmıştır.

Binance Coin (BNB) Kullanım Örnekleri

Binance Coin’in (BNB) birden fazla kullanım durumu vardır. Belirtildiği gibi, iki farklı işlev grubu için kullanılabilir ve kullanım durumları şunlardır:

 1. Binance Exchange Yerel Para Birimi
 2. Kullanıcılar platformun ücretini ödemek için BNB kullanabilir
 3. Binance merkezi olmayan borsada BNB, kilit ticaret çiftidir
 4. DApp’ler ve Binance zinciri tarafından desteklenen oyunlar gibi çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilir
 5. Binance Likidite Swapında kullanılabilir
 6. Kullanıcılar Binance Charity’de BNB bağışlayabilir
 7. Değişim Simgesi
 8. Kullanıcılara artan işlem hacmi indirimlerine erişim sağlar
 9. İnsanlar işlem ücretlerini ödemek için BNB kullandıklarında yüzde 25’e varan indirim alabilirler.
 10. Binance blok zincirinde ticaret çifti olarak kullanılabilir

İnsanlar, Binance Pau veya Binance Card kullanarak uçuş ve otel rezervasyonu, sanal hediyeler, e-hediye kartları, mobil yüklemeler ve daha fazlası gibi hizmetler ve ürünler için hem mağaza içi hem de çevrimiçi alışveriş yapmak için BNB’yi kullanabilir.

Binance Coin (BNB) Yakma

Her üç ayda bir Binance, BNB’yi yakmak veya kalıcı olarak yok etmek için toplam kârının yüzde 20’sini kullanıyor. Binance Coin’lerin en son yakılması, platformun hazinesinde bulunan 1.099.888 tokeninden kurtulduğu 15 Nisan 2021’de gerçekleşti. Şu anda Binance tokenlerinin toplam arzı 168.137.036 jetondur. Zaman geçtikçe kripto paranın değerini artıran deflasyonist bir prosedürdür.

BNB Token Performansı

BNB, geçen yıl en iyi kripto para birimlerinden biri olduğunu kanıtladı ve bu da onu yatırımcılar için en iyi varlıklardan biri haline getiriyor. Aşağıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, özellikle son aylarda BNB tokeninin değerinin nasıl önemli ölçüde arttığını görebilirsiniz.

Büyük kripto para birimlerinin çoğu gibi, BNB’nin de özellikle kısa vadede çok değişken olduğunu unutmayın. Bunun nedeni, hiçbir otoritenin etkisinin olamayacağı kripto dünyasının merkezi olmayan doğasıdır. Bu nedenle, BNB tokeninin oynaklığının yalnızca yatırımcıların duygularını açıkça temsil ettiğini söylemek güvenlidir.

Tahminlere göre BNB coinlere yatırım yapmak karlı olabilir ancak kısa vadeli yatırımları hedefliyorsanız aynı şey söylenemez. Yukarıdaki görüntü, kısa sürede BNB’nin tüm zamanların en yüksek fiyatına (675.68 ABD doları) ulaştığını açıklıyor, ancak grafik aynı zamanda bir noktada 300 ABD dolarından bile daha düşük olan dramatik düşüşü gösteriyor. Ancak uzun vadeli bir perspektiften bakıldığında, grafik yalnızca fiyat artışını gösteriyor.

BNB Sahipleri için Binance Bonusları

Şu anda Binance Coin, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi CoinMarketCap’te tüm dünyadaki en iyi 4. kripto para birimi olarak sıralanıyor.

BNB coinleri olan kullanıcılar, Binance platformunun kendilerine sunduğu çeşitli avantajlardan ve bonuslardan yararlanabilir. En önemlilerinden bazıları aşağıdaki gibidir: BNB sahipleri, tüm spot alım satım ve marj alım satım ücretlerinde yüzde 25 tasarruf sağlayabilir

Binance, BNB sahiplerinin Vadeli İşlem işlem ücretlerinde yüzde 10 tasarruf etmesine izin veriyor BNB sahipleri varlık satın almak ve ödüller kazanmak için IEO’ya (İlk Değişim Teklifi) katılabilir BNB sahibi kullanıcılar, daha da fazla tasarruf etmek için Binance VIP programlarına hak kazanabilir. Binance, tavsiye programı aracılığıyla BNB kullanıcılarına bonus olarak yüzde 4’e kadar komisyon sunuyor BNB sahipleri, BNB kasası aracılığıyla BNB’yi stake ederek ödül kazanabilirler. Binance, BNB kullanıcılarının kripto kredisine başvurmasına izin veriyor

BNB Eleştirisi ve Hukuki Sorunlar

Binance, kuruluşundan bu yana çok sayıda eleştiri ve yasal sorunla karşı karşıya kaldı. Bunun dışında, tıpkı diğer kripto para birimleri gibi BNB de oynaklığı ve merkezi olmayan doğası nedeniyle eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

Oynaklık

Volatilite, BNB dahil tüm kripto para birimlerinin karşılaştığı en büyük zorluklardan biridir. Yüzde yüz büyüdükten sonra sermayesinin 0-70’ini kolayca kaybedebilir. Birçok yatırımcı bu fiyat hareketlerini çok riskli buluyor.

ABD’deki Binance Sorunları

Son haberlere göre Binance, birden fazla kolluk kuvveti tarafından soruşturma altında. Amerika Birleşik Devletleri Gelir İdaresi Başkanlığı ve Adalet Bakanlığı şu anda Binance Holdings Ltd. hakkında soruşturma yürütüyor. Binance hakkındaki soruşturma, insanların platformu vergi kaçakçılığı ve kara para aklama için kullandığı şüpheleri nedeniyle yapılıyor.

Binance Holdings Ltd, ABD tarafından yapılan soruşturmaları çok ciddiye aldığını söyleyerek bu konuya yanıt verdi. Platform ayrıca, sorunu mümkün olan en kısa sürede çözmek için yetkililerle ilişki kurmaya ve işbirliği yapmaya istekli olduğunu söyledi.

Yasadışı Kullanım

Belki de tüm kripto para türleri ile ilgili en büyük sorun, özellikle de büyük olanlar, karanlık ağdaki suç faaliyetlerinde kullanılmalarıdır. Siber suçlular, silah, uyuşturucu, çalıntı mal ve daha fazlası gibi yasa dışı öğeleri satın almak için yalnızca BNB dahil olmak üzere kripto para birimleri kullanır.

BNB Almalı mıyım?

Belirtildiği gibi, BNB tüm dünyadaki en popüler ve başarılı kripto para birimlerinden biridir. Zamanla, BNB sürekli büyüme gösterdi ve birçok finans uzmanı önümüzdeki yıllarda büyümeye devam edeceğine inanıyor. Şu anda, bu kripto para biriminin görünümü olumlu görünüyor.

Ancak BNB’nin uzun vadeli yatırımcılar için iyi bir yatırım olabileceğini akılda tutmak önemlidir. Öte yandan, yüksek volatilitesi nedeniyle kısa vadeli yatırımcılar yatırımlarını kısa sürede kaybedebilmektedir. Bu nedenle, uzun vadeli BNB yatırımı harika bir fikir olabilir.

Binance Coin (BNB) Nasıl Satın Alınır: 3 Adımlı Algoritma

 • Binance
 • Binance İncelemesi
 • Hesap aç

Yerel platform olan Binance, Binance paraları satın almak, takas etmek, tutmak ve satmak için en iyi kripto borsasıdır. Fiat para biriminizi harcayarak Binance borsasından kolayca BNB satın alabilirsiniz. Daha önce de belirtildiği gibi, platform ayrıca Binance Coin’lerinizi takas etmenize veya kar elde etmek için stake etmenize olanak tanır.

Binance Coins (BNB) satın alma süreci çok basittir ve bunu başarmak için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz.

Pazar araştırması

Binance platformundan BNB satın almadan önce kapsamlı bir piyasa analizi yapmak çok önemlidir. Ayrıca BNB’nin sizin için doğru yatırım seçeneği olup olmadığından emin olmak için finansal ve yatırım hedeflerinizi de net bir şekilde belirlemelisiniz. Bilgilendirilmiş ve eğitimli bir karar vermenize izin verecek ve ancak bundan sonra bir sonraki adıma geçmelisiniz.

Finansman Hesabı

 1. Bir sonraki adım, hesabınızı çok basit ve anlaşılır olan Binance platformunda açmaktır. Tek yapmanız gereken resmi Binance web sitesini açmak ve “Şimdi Kaydolun” düğmesine tıklamak.
 2. Hesabınızı başarıyla oluşturduktan sonraki adım, hesabınıza istediğiniz para birimiyle para yatırmak. Hesabınıza mevcut kripto para biriminizle para yatırmak istiyorsanız, “Kripto” sekmesine gitmeniz gerekir.
 3. Şimdi, hesabınızı finanse etmek için kullanmak istediğiniz kripto para birimini seçmeniz gerekecek ve hepsi bu kadar.
 4. Öte yandan, itibari para birimi eklemek istiyorsanız, bir banka havalesi yöntemi eklemeniz gerekir. Bunun için ana sayfadan “P2P Alım Satım” seçeneğine tıklamanız ve ayarlara giderek “Ödeme Ayarları” seçeneğine tıklamanız gerekecek.
 5. Şimdi yukarıdaki resimde gösterildiği gibi bir sayfa göreceksiniz ve “Yeni bir ödeme yöntemi ekle” seçeneğini tıklamanız gerekecek. Bu noktadan sonra “Banka Havalesi” yöntemini seçerek banka bilgilerinizi kolayca ekleyebilirsiniz.

BNB satın almak

Binance, BNB satın almak için üç farklı yöntem kullanmanıza olanak tanır.

Stabil Paralarla: Binance’in sunduğu sabit paraları (az önce eklediğiniz) sağlayıcılara aktararak satın alabilirsiniz. Bu sabit paralar daha sonra Binance’den BNB satın almak için kullanılabilir.

Kredi/Banka Kartı ile: Daha önce belirtildiği gibi itibari para biriminizi kredi veya banka kartı kullanarak BNB satın almak için de kullanabilirsiniz.

BNB ticareti: Başka kripto para birimleriniz varsa BNB ticareti de yapabilirsiniz. Platform şu anda 150’den fazla farklı altcoini destekliyor ve bunlardan herhangi birini BNB ticareti yapmak için kullanabilirsiniz.

Pınar TEKMEN

Bulgaristan Borsasında Kripto Para Tabanlı 8 ETN Başladı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Rehber